Wyszukiwarka

Dowiedz się więcej o ...

Przydatne informacje...

Relacje

Stavanger

Kraj:Norwegia
Kontynent:Europa
Opis:Miasto to jest stolicą norweskiego przemysłu naftowego. To tutaj swoje biura mają najważniejsze światowe koncerny naftowe i to tu znajduje się siedziba Statoil...

Stavanger to jedno z najciekawszych miast w państwie norweskim pod względem turystycznym. Region ten położony jest w południowo-zachodniej Norwegii, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Okolice Stavanger pełne są licznych stanowisk archeologiczne z epoki brązu, a miejskie muzeum może poszczycić się najbogatszą w Norwegii kolekcją zabytków z tego okresu.

 

Miasto to jest również stolicą norweskiego przemysłu naftowego. To tutaj swoje biura mają najważniejsze światowe koncerny naftowe i to tu znajduje się siedziba Statoil. Od 1969 roku, po odkryciu bogatych złóż ropy naftowej na Morzu Północnym, Stavanger stał się "norweskim Kuwejtem". Powierzchnia miasta wynosi około 72 km2 i zamieszkuje je 119 586 osób.

Region Stavanger oferuje liczne krajobrazowe atrakcje, w tym Lysefjord, malownicze góry Preikestolen i Kjerag oraz niesamowite plaże w Solastranda. Norweskie fiordy uznawane są za najpiękniejsze miejsca i najlepszy cel podróży na świecie. Znajdują się nawet w rankingu najbardziej popularnych miejsc światowego dziedzictwa przeprowadzonego przez czasopismo „National Geographic Traveler”. Dla miłośników krótszych wędrówek atrakcją będzie wodospad Manafossen, spadający z wysokości 92 metrów. Tutaj również można znaleźć najdłuższe piaszczyste plaże w Norwegii.

 

Do najcenniejszych zabytków w tym mieście należą między innymi: katedra romańska z przełomu XI i XII w., dwór Ledal z XVIII wieku oraz pałac Biskupi z bogatymi zbiorami archeologicznymi, zwłaszcza z epoki brązu. W Stavanger warto zobaczyć też Muzeum Konserw znajdujące się w najstarszej części regionu. Niedaleko Stavangeru znajdują się gotowe ośrodki wysokogórskie dla narciarzy i snowboardzistów, dostępne przez cały sezon zimowy.

Miasto oferuje wiele linii autobusowych i taksówek. Transport kolejowy jest w Norwegii dobrze rozwinięty i gwarantuje szybką oraz wygodną podróż. W Stavanger wprowadzono specjalny ekspresowy autobus kursujący do dzielnicy handlowej Forus na południu miasta. Usługa ta obejmuje siedem bezpośrednich dróg ekspresowych, które działają w godzinach porannych i popołudniowych. Pojazdy te poruszają się po różnych dzielnicach miasta bezpośrednio do Forus, nie przejeżdżając przez centrum.

Znaleziono 1 pasujących wyników.
Wyniki zostały podzielone na kategorie.

Wybierz wiersz z nazwą interesującej Cię kategorii, aby zobaczyć wyniki wyszukiwania. Ponowne kliknięcie w ten wiersz anuluje przeglądanie wyników.

Katalog lotnisk

Dzięki współpracy z firmą WhyNotTravel sp. z o. o. sp. k., która jest Akredytowanym Agentem IATA, możemy zapewnić Państwu gwarancję usługi na najwyższym poziomie. Oferujemy sprzedaż biletów lotniczych, rezerwacje hoteli oraz ubezpieczenia podróży.

Why Not Fly IATA