Wyszukiwarka

Dowiedz się więcej o ...

Przydatne informacje...

Relacje

Kielce

  • Kielce - katalog miast Why Not Fly
  • Kielce - katalog miast Why Not Fly
  • Kielce - katalog miast Why Not Fly
Kraj:Polska
Kontynent:Europa
Opis:To stolica województwa świętokrzyskiego. Miasto położone jest w południowo-wschodniej Polsce, w Górach Świętokrzyskich. Kielce przecina niewielka rzeka Silnica, będąca prawostronnym dopływem Bobrzy...

To stolica województwa świętokrzyskiego. Miasto położone jest w południowo-wschodniej Polsce, w Górach Świętokrzyskich. Kielce przecina niewielka rzeka Silnica, będąca prawostronnym dopływem Bobrzy. Charakterystyczną mową tego regionu jest tzw. gwara kielecka, którą posługują się mieszkańcy południowej i środkowej części regionu. Gospodarkę stanowi eksploatacja i przetwórstwo surowców mineralnych. Swoje siedziby mają tutaj różne firmy, które są znane w całej Polsce.

W Kielcach znajduje się wiele cennych zabytków takich jak Bazylika Katedralna, Pałacyk Zielińskiego, Dworek Laszczyków czy Synagoga. Oprócz tego znajduje się tutaj 5 rezerwatów przyrody, wiele szlaków turystycznych pieszych jak i rowerowych. W mieście odwiedzić można liczne muzea, kina, teatry oraz Kieleckie Centrum Kultury w którym siedziby mają: Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga, Kielecki Oddział Telewizji Polskiej, Kielecki Teatr Tańca, Galeria Sztuki Współczesnej Winda. W rynku znajduje się również wiele restauracji, kawiarenek i klubów.

Ciekawym obiektem w Kielcach jest dworzec PKS o charakterystycznym kształcie spodka, oddany do użytku w 1984 roku. Stanowił on wówczas najnowocześniejszy dworzec autobusowy w Polsce.
Kielce stanowią ważny węzeł komunikacyjny dróg krajowych i międzynarodowych. Jest to także ważne skrzyżowanie linii kolejowych łączących Warszawę, Kraków oraz Częstochowę. Najbliższe międzynarodowe lotniska znajdują się w Krakowie-Balicach, Warszawie-Okęciu oraz Rzeszów-Jasionka. Komunikacja miejska to autobusy, taksówki. Plan budowy tramwajowego systemu komunikacyjnego wciąż pozostaje niezrealizowany.

Najczęściej szukane

Dzięki współpracy z firmą WhyNotTravel sp. z o. o. sp. k., która jest Akredytowanym Agentem IATA, możemy zapewnić Państwu gwarancję usługi na najwyższym poziomie. Oferujemy sprzedaż biletów lotniczych, rezerwacje hoteli oraz ubezpieczenia podróży.

Why Not Fly IATA