Wyszukiwarka

Dowiedz się więcej o ...

Przydatne informacje...

Relacje

Marsylia

  • Marsylia - katalog miast - Why Not FLY
    Marsylia - katalog miast - Why Not FLY
    Marsylia - katalog miast - Why Not FLY
  • Marsylia - katalog miast - Why Not FLY
    Marsylia - katalog miast - Why Not FLY
    Marsylia - katalog miast - Why Not FLY
Kraj:Francja
Kontynent:Europa
Opis:Miasto to kojarzy się z bohaterstwem, czego dowodem jest Marsylianka, czyli pieśń wojenna towarzysząca batalionowi marsylskiemu w okresie rewolucji francuskiej.

Marsylia położona jest w południowej Francji. Uważana jest powszechnie za wrota do Morza Śródziemnego, dlatego najważniejszym miejscem jest tutaj port. To pierwsze greckie państwo-miasto na obszarze Europy Zachodniej. Marsylia kojarzy się z wieloma filmami fabularnymi, w których bardzo często tematyka krąży wokół porachunków gangsterskich, szpiegostwa oraz francuskiej mafii – dlatego też miasto określa się "francuskim Chicago". Szczególnie w starszej portowej dzielnicy należy uważać na liczne rozboje oraz kieszonkowców. Miasto to kojarzy się też z bohaterstwem, czego dowodem jest Marsylianka, czyli pieśń wojenna towarzysząca batalionowi marsylskiemu w okresie rewolucji francuskiej.

 

W maju 2009 Rada Unii Europejskiej wybrała Marsylię jako jedną z Europejskich Stolic Kultury na 2013 rok.

To, co przyciąga do Marsylii to z pewnością idealny klimat (średnie temperatury wynoszą od 10 C-14 C w miesiącach zimowych, do ok. 30 C w czasie lata), dostęp do morza oraz jego aromatyczne bogactwo pod ręką. Cała Marsylia pełna jest atrakcji turystycznych i miejsc wartych zobaczenia. Pierwszym z nich jest z pewnością port Vieux. Zwykle wykorzystywany jest jako przystań dla statków, łódek i kutrów rybackich. Nie lada atrakcją może być tutaj bezpłatna przejażdżka promem.

 

Miłośnicy kultury i sztuki też coś dla siebie znajdą. Na przykład teatr narodowy - La Criee, gdzie zobaczyć można francuskie interpretacje dramatów Szekspira i inne klasyki gatunku.

Warto zobaczyć również położoną na ponad 160 metrowym wzgórzu bazylikę Notre Dame czy Vieille Charite, będące muzeum archeologii śródziemnomorskiej i muzeów Afryki, Azji oraz Oceanii. Na koniec można oddalić się nieco od centrum Marsylii, aby zobaczyć wyspę Chateau oraz specyficzne, jedynie dla tego rejonu Calanques – malownicze doliny uformowane przez wcięcia w skałach. W tym mieście każdy znajdzie coś dla siebie.

Do systemu komunikacji miejskiej w Marsylii należą tramwaje, metra oraz autobusy. Ten pierwszy środek transportu jest jednym z trzech francuskich systemów, które nigdy nie zostały zlikwidowane od momentu otwarcia. System kolei podziemnej w Marsylii obejmuje dwie linie o łącznej długości 21,8 km.

Najczęściej szukane

Dzięki współpracy z firmą WhyNotTravel sp. z o. o. sp. k., która jest Akredytowanym Agentem IATA, możemy zapewnić Państwu gwarancję usługi na najwyższym poziomie. Oferujemy sprzedaż biletów lotniczych, rezerwacje hoteli oraz ubezpieczenia podróży.

Why Not Fly IATA