Wyszukiwarka

Dowiedz się więcej o ...

Przydatne informacje...

Relacje

Istambuł

 • Istambuł - katalog miast - Why Not FLY
  Istambuł - katalog miast - Why Not FLY
  Istambuł - katalog miast - Why Not FLY
 • Istambuł - katalog miast - Why Not FLY
  Istambuł - katalog miast - Why Not FLY
  Istambuł - katalog miast - Why Not FLY
 • Istambuł - katalog miast - Why Not FLY
  Istambuł - katalog miast - Why Not FLY
  Istambuł - katalog miast - Why Not FLY
Kraj:Turcja
Kontynent:Europa
Opis:Istambuł jest największym i najludniejszym miastem Turcji, a przy tym centrum kulturalnym, handlowym oraz finansowym...

Istambuł jest największym i najludniejszym miastem Turcji, a przy tym centrum kulturalnym, handlowym oraz finansowym. Stanowi rozwinięty ośrodek przemysłowy, wytwarzający około ¼ produkcji kraju. Jest również siedzibą kilkudziesięciu banków, giełdy papierów wartościowych oraz 5 uniwersytetów, z których najstarszy – Uniwersytet Stambulski – powstał  w 1453r.

 

W Istambule żyje około 14% całej populacji Turcji. Ciekawostką może być fakt, że miasto to leży na granicy dwóch kontynentów – Azji oraz Europy. Możemy obserwować przenikającą się kulturę, historię i tradycje Wschodu oraz Zachodu, co tworzy niepowtarzalnego ducha tego miejsca.

Podczas pobytu w tym tureckim mieście, trzeba koniecznie udać się na Wielki Bazar, na którym znajduje się ponad 4 tysiące stoisk. Ogromne tłumy, gwar, bogactwo barw i unoszących się wokół zapachów – to charakterystyczne cechy te miejsca. Warto pamiętać o tradycji targowania się – to bardzo ważny element dla lokalnych sprzedawców. Zmęczeni dłuższymi zakupami, możemy na chwilę zatrzymać się w jednej z kafejek i napić się mocnej, aromatycznej kawy. Dla tych, którzy interesują się sztuką i kulturą nie lada atrakcją może okazać się Muzeum Archeologiczne. Szczyci się ono największymi na świecie zbiorami archeologicznymi, zawierającymi zabytki sztuki przedklasycznej.

 

Będąc w Istambule warto odwiedzić również wieżę Galata. Wysoki na 66 metrów obiekt, służył niegdyś jako baraki i więzienie. Obecnie, wewnątrz znajduje się restauracja oraz punkt widokowy. Aby odetchnąć nieco od zwiedzania, można udać się do Parku Gülhane. Stanowi on jedno z niewielu „zielonych” miejsc, które znajdziemy w centrum miasta i które pomoże chociaż na chwilę oderwać się od zgiełku wielkiej metropolii. Przebywając w Stambule, niewątpliwie warto skosztować tamtejszej kuchni. Jedną z najpopularniejszych potraw jest hünkar beğendi („sułtan pochwalił”), którego podstawą jest baranina i bakłażany. Koniecznie trzeba spróbować także köfte, nadziewanej papryki i znanej na całym świecie kawy o silnym aromacie.
 

W Stambule znajdują się dwa międzynarodowe lotniska: port lotniczy Stambuł-Atatürk oraz Sabiha Gökçen. Specyficznym dla Turcji sposobem podróżowania jest Dolmuş. Są to zbiorowe taksówki – minibusy lub samochody poruszające się po określonych trasach. W usłudze tej nie ma ustalonych przystanków, natomiast cena takiego transportu uzależniona jest od pokonanej odległości. Jeśli chodzi o autobusy, to istnieją tutaj dwa rodzaje komunikacji – miejska (autobusy czerwone i zielone) oraz prywatna (autobusy pomarańczowe oraz niebieskie), w których płaci się wyłącznie gotówką.

 

Przez Bosfor kursują tzw. IDO – białe promy oraz prywatne Tur Yol. Kursują one regularnie, a podróż jest szybsza i o wiele tańsza niż przedostanie się na drugą stronę Bosforu mostami. W Stambule poruszać się można również katamaranem, tak zwanym „morskim autobusem” . Autostrady stanowią sieć dobrze rozwiniętą. Trasy biegną na wschód do Ankary oraz na zachód do Edirne. Wokół miasta poruszać się można dwoma drogami szybkiego ruchu.
 

Znaleziono 2 pasujących wyników.
Wyniki zostały podzielone na kategorie.

Wybierz wiersz z nazwą interesującej Cię kategorii, aby zobaczyć wyniki wyszukiwania. Ponowne kliknięcie w ten wiersz anuluje przeglądanie wyników.

Katalog lotnisk

Najczęściej szukane

Dzięki współpracy z firmą WhyNotTravel sp. z o. o. sp. k., która jest Akredytowanym Agentem IATA, możemy zapewnić Państwu gwarancję usługi na najwyższym poziomie. Oferujemy sprzedaż biletów lotniczych, rezerwacje hoteli oraz ubezpieczenia podróży.

Why Not Fly IATA