Wyszukiwarka

Dowiedz się więcej o ...

Przydatne informacje...

Relacje

Florencja

  • Florencja - katalog miast - Why Not Fly
    Florencja - katalog miast - Why Not Fly
    Florencja - katalog miast - Why Not Fly
  • Florencja - katalog miast - Why Not Fly
    Florencja - katalog miast - Why Not Fly
    Florencja - katalog miast - Why Not Fly
Kraj:Włochy
Kontynent:Europa
Opis:Nazywana stolicą renesansu. Położona w samym centrum Toskanii, jest jednym z tych miast, które przepełnione historią, sztuką i zabytkami przyciąga każdego roku miliony turystów. Usytuowana nad rzeką Arno u stóp Apenin stanowi wielki skarb Półwyspu Apenińskiego...

Florencja, położona w samym centrum Toskanii, jest jednym z tych miast, które przepełnione historią, sztuką i zabytkami przyciąga każdego roku miliony turystów. Usytuowana nad rzeką Arno u stóp Apenin stanowi wielki skarb Półwyspu Apenińskiego. Florencję założono już w I wieku p.n.e. Przez kolejne stulecia przechodziła z rąk do rąk, zaczynając od Etrusków, Rzymian, rodu Medyceuszy, kończąc na Zjednoczonych Włochach.  Ostatnim wydarzeniem, które wpłynęło na obecny kształt miasta, była powódź w 1966 roku. Wtedy to wylała największa rzeka Toskanii- Arno. Mimo wielu starań, szereg bezcennych zabytków Florencji uległo zniszczeniu. 

 

Jeśli chodzi o klimat w stolicy Toskanii, to temperatury są bardzo wysokie - w cieniu nie spadają poniżej 40 stopni Celsjusza, nawet o 20 wieczorem. Z tego powodu Ci, którzy nie przepadają za upałami, powinni odwiedzić to włoskie miasto wiosną, jesienią lub zimą. Florencja jest miastem o powierzchni 102 km², liczącym  360 tys. mieszkańców.

 

Florencja to miasto o wspaniałej historii, imponujących zabytkach i cudownej kuchni. Miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Stolica Toskanii budzi podziw wyjątkowymi galeriami i muzeami. Najważniejszym zabytkiem jest katedra Santa Maria del Fiore z wielką, ceglaną kopułą. Niesamowitą panoramę miasta można oglądać ze szczytu dzwonnicy – Campanile di Giotto. Do pokonania jest aż 414 stopni, ale dla tak niepowtarzalnych widoków zdecydowanie warto. Miejsca widokowe to również park Giardino di Boboli, czy Palazzo Pitti. Jeszcze więcej można zobaczyć z placu Michała Anioła. Światową sławą cieszy się Galleria Uffzi zawierająca największy zbiór sztuki włoskiej na świecie. Pełno tu znanych nazwisk, jak: Botticelli, Michał Anioł, Rafael czy Tycjan. W wielu salach znajdują się też prace Rubensa, Rembrandta czy van Dycka.

 

Od XVI wieku we Florencji na placu przed bazyliką Świętego Krzyża rozgrywane są mecze Calcio Storico Fiorentino – bardzo brutalnej gry. Finał ma miejsce dokładnie 24 czerwca podczas dnia św. Jana – patrona miasta. Rozgrywki te stanowią połączenie dzisiejszej piłki nożnej i rugby. Dyscyplina ta znana była legionistom rzymskim. Centrum miasta przepełnione jest knajpami i restauracjami, oferującymi wspaniałe jedzenie, w cudownym otoczeniu, a do tego całkiem niedrogo. Już za 7 euro można zjeść trzydaniowy obiad z deserem i lampką wina.

Transport miejski prowadzony jest przez ATAF i LI-NEA (tak zwane pomarańczowe autobusy). Bilet można kupić w autoryzowanych punktach sprzedaży takich jak bary, kioski z gazetami, czy też w dystrybutorach automatycznych. Obecnie po mieście kursuje tylko jedna linia tramwajowa, która obejmuje trasę Florencja-Scandicci.

 

Po starówce wskazane jest poruszanie się pieszo lub na rowerze. Mieszkańcy Florencji i prowincji mają do swojej dyspozycji specjalne taryfy na wynajem rowerów, co ma służyć ograniczeniu liczby samochodów w centrum Florencji w dni pracujące. Przygotowano w tym celu cztery punktu najmu rowerów, które znajdują się przy Piazza della Stazione, w pobliżu Sant'Ambrogio, Campo di Marte oraz dworca kolejowego. Godziny otwarcia punktów są różnorodne, podobnie jak cena wynajmu rowerów. Ogólnie przyjmuje się następujące stawki: 1,5 euro za 1 godzinę,  4 euro za 5 godzin i 8 euro na cały dzień.

 

W mieście istnieje wiele wypożyczalni samochodów, chociaż władze Florencji starają się tak naprawdę ograniczyć ruch samochodów w centrum miasta. Właśnie dlatego zdecydowano się na utworzenie bezpłatnych parkingów poza centrum.

 

Rzadko spotykanym zjawiskiem jest możliwość zamówienia autobusu przez telefon. Usługa ta dostępna jest tylko w weekendy w godz. 6.30 - 19.30. Jedyne, co trzeba zrobić, to zadzwonić pod specjalny numer telefonu około pół godziny przed planowaną podróżą.

Najczęściej szukane

Dzięki współpracy z firmą WhyNotTravel sp. z o. o. sp. k., która jest Akredytowanym Agentem IATA, możemy zapewnić Państwu gwarancję usługi na najwyższym poziomie. Oferujemy sprzedaż biletów lotniczych, rezerwacje hoteli oraz ubezpieczenia podróży.

Why Not Fly IATA