Wyszukiwarka

Dowiedz się więcej o ...

Przydatne informacje...

Relacje

Ukraina

  • Ukraina - katalog państw - Why Not Fly
Kontynent:Europa
Opis:jest państwem położonym we wschodniej części Europy. Jego powierzchnia - 603.628 km ² - czyni go największym sąsiadującym z Polską krajem na europejskim kontynencie...

WJAZD DO UKRAINY.

Obywatele polscy mogą udać się do Ukrainy na podstawie paszportu, bez konieczności okazywania wizy wjazdowej. Na granicy otrzymuje się dokument migracyjny, dzięki któremu można przebywać na terytorium Ukrainy do 90 dni w ciągu 6 miesięcy, z możliwością pobytu 90 dni w ciągu następnych 6 miesięcy.

 

SANKCJE CELNE.

Cudzoziemcy mogą wwozić i wywozić z terytorium Ukrainy kwotę do 10 000 euro, deklarując ją ustnie. Kwoty wyższe należy deklarować pisemnie, przy czym wywożąc je z kraju należy przedstawić dokumenty z banku potwierdzające wypłatę danej kwoty. Urzędnicy celni bardzo często we własny sposób interpretują przepisy celne, dlatego można spotkać się z konfiskatami wwożonych i wywożonych towarów. W każdym z takich przypadków należy prosić o pokwitowanie za wszystkie rzeczy objęte kontrolą celną.

 

UBEZPIECZENIE.

Ukraina należy do grupy państw, w któ­rych obowiązuje Zielona Karta. Warto również wykupić ubez­pieczenie zdrowotne. Uznawane są jedynie polisy wystawione przez Państwową Asekuracyjną Spółkę Akcyjną Ukrainmedstrach lub przez firmy, z którymi spółka ta podpisała stosowną umowę.

 

SŁUŻBA ZDROWIA W UKRAINIE I WYMAGANE SZCZEPEINIA. 

Wybierając się do Ukrainy, warto zaszczepić się przeciw żółtaczce. Ze względu na to, że stan sanitarny państwa nie jest najlepszy, podróżującym zaleca się zabranie ze sobą leków na żołądek. Odnotowuje się również wzrost zachorowań na gruźlicę i AIDS. Nie jest wskazane picie wody z kranu. Okresowo, głównie latem, szczególnie w połud­niowych regionach Ukrainy, występują ogniska zapalne żółtaczki i duru brzusznego. W regionach północnych utrzymuje się pod­wyższony poziom promieniowania po katastrofie w Czarnobylu. Wyposażenie szpitali państwowych nie jest na wysokim poziomie. Każdy pacjent musi zapłacić za swoje leki, natomiast cudzoziemiec również za opiekę medyczną.

 

DLA KIEROWCÓW.

Odnotowywane są liczne przypadki kwestionowania przez ukraińskich cenników i milicję drogową tabliczek znamionowych w samochodach obywateli polskich. Gdy tabliczki są nieczytelne lub mają ślady przeróbek, pojazd może być zatrzymany, a wobec kierowcy wszczęte postępowanie karne. Osoby wjeżdżające na teren Ukrainy cudzym samochodem, powinni mieć przetłumaczoną na język ukraiński umowę przygotowaną przez polskiego notariusza dotyczącą użyczenia pojazdu.

 

Podróżowanie po Ukrainie własnym samochodem wymaga dobrej znajomości dróg. Odradza się jazdy po zmroku z uwagi na brak drogowskazów, oznakowania miejscowości i dróg, co znacznie utrudnia orientację w miastach. Stan dróg nie jest najlepszy ze względu na bardzo często pojawiające się dziury. Warto więc jeździć bardzo uważnie, bo w innym przypadku może się to zakończyć poważnym uszkodzeniem samochodu.

 

Nierzadko przyczyną wypadków i stłuczek jest niewłaściwa nawierzchnia dróg, szczególnie w okresie zimowym i wiosennym. Szczególną uwagę należy też zwrócić na pieszych i rowerzystów, którzy poruszają się bez odpowiedniego oświetlenia, bardzo często wkraczając na jezdnię w celu zatrzymania przejeżdżających samochodów. Wskazane jest więc bezwzględne przestrzeganie ograniczeń prędkości w określonych miejscach. W razie stłuczki samochodowej należy wezwać milicję i nie opuszczać miejsca zdarzenia. Gdy za winnego zostanie uznany cudzoziemiec, milicja może zatrzymać prawo jazdy i wydaje dokument tymczasowy, który uprawnia poruszania się wyłącznie po terytorium Ukrainy. W przypadku stłuczki z winy polskiego kierowcy i roszczeń poszkodowanego obywatela Ukrainy, należy wszcząć postępowanie (z tytułu zielonej karty).

 

Obywatele RP mają prawo przebywać na Ukrainie do 180 dni, a poruszać się samochodem do 60 dni. Po tym okresie pojazd musi opuścić terytorium Ukrainy, albo trzeba dokonać odprawy czasowej. Na Ukrainie można liczyć na pomoc drogową, ale jej sieć jest bardzo ograniczona. Ukraińska milicja ostrzega również przed przedstawicielami kozackich organizacji, którzy zatrzymują kierowców, wymagając od nich opłat. Trzeba jednak pamiętać, że takie zatrzymanie pojazdu oraz kontrola ekologiczna nie są obowiązkowe. Patrole kozackie dokonują tego, poruszając się własnymi pojazdami, w ubraniu przypominającym odzież pracowników milicji drogowej.

 

PODRÓŻ PO KRAJU.

Szukając noclegów, warto skorzystać ze sprawdzonych ofert. Należy tez pamiętać o zaopatrzeniu się w środki czystości, wybierając się poza tereny większych miast. Ogrzewanie miejskie włączane jest mniej więcej od 15 października, można się również spodziewać przerw w dostawie wody i prądu. Warunki sanitarne w hotelach  są bardzo zróżnicowane, dlatego lepiej przygotować się na zaniedbane toalety. Nie powinno się pić wody z kranu, gdyż nadaje się ona jedynie do celów technicznych.

 

Należy pamiętać, że pojazdy komunikacji miejskiej nie jeżdżą według rozkładów. Można tutaj korzystać z tramwajów, autobusów, minibusów. W Kijowie oraz Charkowie funkcjonuje również metro (czynne od 5.40 do 0.10). Jego sieć jest  bardzo dobrze oznaczona, a pociągi jeżdżą punktualnie.

 

BEZPIECZEŃSTWO.

Stan bezpieczeństwa na Ukrainie nie jest zły, a w większych miastach uznać nawet można za dobry. W droższych sklepach, bankach oraz kantorach zawsze jest ochrona. Zdarzają się przypadki wymuszania pieniędzy przez milicję drogową od obywateli polskich, którzy pod­różują po Ukrainie. Z tego względu warto za każ­dym razem zabierać pokwitowanie za mandat. W przypadku zgubienia dokumentów należy domagać się zaświadczenia potwierdzającego zaistniałą sytuację, z wykazem określonych dokumentów, czy przedmiotów. Po zmroku trzeba unikać miejsc oddalonych od centrum miasta i warto mieć ze sobą dokumenty potwierdzające tożsamość oraz miejsce pobytu.

 

OBCHODZONE  ŚWIĘTA.

1 stycznia – Nowy Rok, 7 stycznia – Boże Narodzenie, 8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet, Wielkanoc (święto ruchome), 1 maja – Mię­dzyna­rodowe Święto Pracy, 9 maja – Dzień Zwycięstwa, 23 maja – Świętej Trójcy, 28 czerwca – Dzień Konstytucji, 24 sierpnia – Dzień Niepodległości.

 

DODATKOWE INFORMACJE.

• Urzędy funkcjonują 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) od godz. 8.00 do 17.00/18.00. Sklepy w większości czynne są również w sobotę, w niedzielę i w święta.

• Językiem oficjalnym, urzędowym jest ukraiński. Jest to język, w którym prowadzone są wykłady na uniwer­sytetach i w szkołach. Jednak mieszkańcy stolicy, obwodów wschodnich i Krymu porozumiewają się w codziennych rozmowach w języku rosyjskim. W języku tym dostępna jest prasa codzienna i nadawane są programy radiowe i telewizyjne.

• Numer kierunkowy z Polski do Ukrainy: 00 380 + numer kierunkowy miasta + numer abonenta.

Znaleziono 6 pasujących wyników.
Wyniki zostały podzielone na kategorie.

Wybierz wiersz z nazwą interesującej Cię kategorii, aby zobaczyć wyniki wyszukiwania. Ponowne kliknięcie w ten wiersz anuluje przeglądanie wyników.

Dla podróżnika

  • Zwiedzanie Lwowa - cz.2
    Następnego dnia rano wybieramy się na lwowski targ w celu zakupienia czegoś na śniadanie. Wędliny i sery porozkładane na ladach (bynajmniej nie w lodówkach) kuszą i wyglądem i zapachem. Wszystkiego chce się spróbować i o dziwo nie ma z tym problemu – miła
  • Zwiedzanie Lwowa - cz.1
    W głowie jak co roku rodzi się to samo pytanie: co zrobić z tymi kilkoma wolnymi dniami? Za mało żeby ruszać w daleki świat, za dużo żeby siedzieć w domu. Niespodziewanie wybór pada na Lwów...

Aktualności

Katalog miast

Najczęściej szukane

Dzięki współpracy z firmą WhyNotTravel sp. z o. o. sp. k., która jest Akredytowanym Agentem IATA, możemy zapewnić Państwu gwarancję usługi na najwyższym poziomie. Oferujemy sprzedaż biletów lotniczych, rezerwacje hoteli oraz ubezpieczenia podróży.

Why Not Fly IATA