Wyszukiwarka

Dowiedz się więcej o ...

Przydatne informacje...

Relacje

Turcja

 • Turcja - katalog państw - Why Not Fly
Kontynent:Europa
Opis:najlepiej rozwijającą się gałęzią gospodarki w Turcji jest turystyka. Średnio rocznie wpływy z turystyki przekraczają 3 mld dolarów. Najważniejszymi ośrodkami turystycznymi są: kurorty nad wybrzeżem Morza Egejskiego oraz Morza Śródziemnego...

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.

Obywatele polscy muszą mieć wizę, która uprawnia do wjazdu i pobytu na terenie Turcji. Nie jest możliwy wjazd za okazaniem dowodu osobistego. Wizę turystyczną można otrzymać na przejściu granicznym ( jej koszt to 20 USD). Uprawnia ona do pobytu przez okres 30 dni bez prawa do wykonywania pracy. Wymagany czas ważności paszportu przy wjeździe na teren Turcji wynosi 3 miesiące liczone od daty planowanego wyjazdu z Turcji. W przypadku samowolnego przedłużenia pobytu na podstawie wizy turystycznej, trzeba liczyć się z karą pieniężną, nie mniejszą niż 100 USD oraz zakazem ponownego wjazdu na teren tego kraju. Szczegółowe informacje na temat uzyskania wiz umieszczone są na stronie internetowej: http://www.e-konsolosluk.net/.

 

BEZPIECZEŃSTWO.

W związku z gorszą sytuacją bezpieczeństwa oraz intensyfikacją aktów terrorystycznych, turyści powinni pamiętać o możliwości wystąpienia na terenie Turcji zdarzeń takich jak zamachy bombowe, akty przemocy, na które mogą być narażeni podróżujący Polacy.
 

 • unikanie miejsc zatłoczonych, które mogą być łatwym celem ataków;
 • unikanie podróży do regionów we wschodniej Turcji, gdzie toczą się konflikty i demokracje;
 • zachowanie środków ostrożności podczas korzystania z publicznych środków transportu i przebywania w miejscach publicznych;
 • unikanie samotnych podróży zwłaszcza autostopem;
 • rezygnowanie z zaproszeń na noclegi, do lokalów lub na poczęstunek przez osoby nieznane;
 • tolerowanie miejscowych zwyczajów i szanowanie miejsc kultu religijnego;
 • stosowanie się do wskazówek miejscowej policji i władz lokalnych w sprawach bezpieczeństwa.

 

SANKCJE CELNE I PRAWNE.

Brak ograniczeń dotyczących przywozu środków płatniczych. Większe kwoty (ponad 5000 USD) należy zgłosić przy wjeździe. Ilość przywożonych artykułów (ubranie, żywność, sprzęt turystyczny) nie może wskazywać na przeznaczenie inne niż do celów osobistych. Zabronione jest wywożenie z Turcji przedmiotów o charakterze zabytkowym, historycznym. W Turcji nie można posiadać broni bez zezwolenia. Nie można też posiadać noży o długich, ani też noży sprężynowych. Obowiązuje  również zakaz posiadania narkotyków. Na terenie Turcji znajduje się wiele oznakowanych obiektów wojskowych – zabronione jest robienie w ich pobliżu zdjęć, zatrzymywanie się i rozbijanie namiotu.

 

MELDUNEK.

Na terenie Turcji nie ma obowiązku meldunkowego, oprócz meldunku w hotelach. Nie należy pozostawiać paszportu do dyspozycji hotelu, a jedynie okazać go przy załatwianiu formalności meldunkowych, co może wiązać się z koniecznością opłacenia z góry całego okresu pobytu w hotelu.

 

UBEZPIECZENIE.

Od turystów nie jest wymagane ubezpieczenie osobowe. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem do Turcji ubezpieczenia, które pokryje ewentualne wydatki z powodu choroby lub wypadku drogowego.

 

SŁUŻBA ZDROWIA W TURCJI I WYMAGANE SZCZEPIENIA.

Służba zdrowia w dużym stopniu jest prywatna. Wizyta u lekarza może kosztować nawet od 100 USD, a dzień pobytu w szpitalu – od 500 USD. Aby nie mieć problemów z płatnościami za leczenie szpitalne, trzeba posiadać właściwe ubezpieczenia lub możliwość płatności kartą kredytową. Większe szpitale uznają polisy ubezpieczeniowe. W mniejszych miejscowościach trzeba liczyć się z koniecznością dokonania opłaty gotówką. Nie jest wymagane dokonywanie szczepień, jednak zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce. W Turcji nie ma zagrożeń epidemiologicznych.

 

DLA KIEROWCÓW.

Osoby podróżujące do Turcji pojazdem, którego nie są właścicielami, muszą mieć przy sobie notarialną zgodę właściciela samochodu na jego użytkowanie, przetłumaczoną dodatkowo na język turecki. Wymagane jest również ubezpieczenie OC i zielona karta. Pojazdy wpisywane są do paszportu oraz rejestrowane w systemie celnym. Zagraniczny samochód może znajdować się na obszarze Turcji bez odprawy celnej do 6 miesięcy. Przekroczenie tego terminu może doprowadzić do natychmiastowego nałożenia opłat i podatków w wysokości należnych opłat celnych.

 

Polskie prawo jazdy można używać bez ograniczeń czasowych. Osoby, które zamierzają przebywać w Turcji przez dłuższy czas, powinny mieć przy sobie zatwierdzone przez miejscowego notariusza tłumaczenie prawa jazdy. W przypadku utraty prawa jazdy należy zgłosić się na policję i uzyskać protokół kradzieży (lub zagubienia), który będzie podstawą do starania się po powrocie do kraju o nowe prawo jazdy. Na drogach należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w Turcji kierowcy nie przywiązują dużej wagi do zasad ruchu drogo­wego. W razie wypadku trzeba zostawić pojazd na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu policji.

 

PODRÓŻ PO KRAJU.

Osoby, które podróżują indywidualnie, mają możliwość korzystać z sieci połączeń lotniczych, połączeń kolejowych oraz komunikacji autobusowej. Na miejscu jest również możliwość wypożyczenia samochodu. Przestrzega się przed korzystaniem z wypożyczalni ulicznych, gdzie kilka pojazdów jest przy chodniku, a biuro przy stoliku – zwykle samochody te nie są w pełni sprawne i mogą nie mieć ważnych dokumentów.

W rejonach turystycznych nie ma problemu z noclegiem w tańszych pensjonatach i hotelach. Baza turystyczna nie jest jednak rozwinięta we wschodniej Turcji. Nie zaleca się samotnych podróży. Turyści nie powinni kupować wydawnictw w języku kurdyjskim – służby porządkowe mają bowiem negatywny stosunek do tego języka. Odradza się podróżowanie autostopem – jest to niebezpieczny środek transportu.  

 

KULTURA I WIERZENIA W TURCJI.

Turcja stanowi państwo muzułmańskie. Wymaga to od przybywających tu turystów przestrzegania określonych zachowań, głównie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego (w meczetach kobiety nie powinny wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami). Wszelkie pytania o drogę należy kierować do mężczyzn. Nieznajomość języków obcych na terenie prowincji może zostać potraktowana jako próba zaczepki.

W czasie świąt pozamykane są urzędy publiczne, natomiast większość sklepów działa normalnie.  

 

DODATKOWE INFORMACJE.

 • Dni pracy w urzędach: poniedziałki–piątki w godz. 9.00–17.00. Załatwianie wszelkich formalności jest bardzo uciążliwe i długotrwałe.
 • We wschodnich rejonach Turcji w czasie ramadanu restauracje są nieczynne do godziny iftar (zachód słońca), o której można zjeść pierwszy posiłek. Do tego czasu należy unikać jedzenia i picia w miejscach publicznych (na ulicy, w parku).
 • Można uzyskać zwrot podatku VAT. Wniosek z załączonym dowodem zakupu należy przesłać do Ministerstwa Finansów Republiki Turcji. Czas oczekiwania na ewentualny zwrot jest bardzo długi.
 • Informacje dotyczące zabytków, muzeów można znaleźć na stronie promocyjnej: http://www.goturkey.com/ .
Znaleziono 3 pasujących wyników.
Wyniki zostały podzielone na kategorie.

Wybierz wiersz z nazwą interesującej Cię kategorii, aby zobaczyć wyniki wyszukiwania. Ponowne kliknięcie w ten wiersz anuluje przeglądanie wyników.

Katalog miast

Katalog lotnisk

Najczęściej szukane

Dzięki współpracy z firmą WhyNotTravel sp. z o. o. sp. k., która jest Akredytowanym Agentem IATA, możemy zapewnić Państwu gwarancję usługi na najwyższym poziomie. Oferujemy sprzedaż biletów lotniczych, rezerwacje hoteli oraz ubezpieczenia podróży.

Why Not Fly IATA