Wyszukiwarka

Dowiedz się więcej o ...

Przydatne informacje...

Relacje

Chile

 • Chile - katalog państw - Why Not Fly
  Chile - katalog państw - Why Not Fly
  Chile - katalog państw - Why Not Fly
 • Chile - katalog państw - Why Not Fly
  Chile - katalog państw - Why Not Fly
  Chile - katalog państw - Why Not Fly
 • Chile - katalog państw - Why Not Fly
  Chile - katalog państw - Why Not Fly
  Chile - katalog państw - Why Not Fly
 • Chile - katalog państw - Why Not Fly
  Chile - katalog państw - Why Not Fly
  Chile - katalog państw - Why Not Fly
 • Chile - katalog państw - Why Not Fly
  Chile - katalog państw - Why Not Fly
  Chile - katalog państw - Why Not Fly
 • Chile - katalog państw - Why Not Fly
  Chile - katalog państw - Why Not Fly
  Chile - katalog państw - Why Not Fly
Kontynent:Ameryka Południowa
Opis:Oficjalnym językiem w Chile jest hiszpański. Mówią nim praktycznie wszyscy mieszkańcy kraju. Co ciekawe, właściwie brak akcentów regionalnych, mimo że terytorium Chile jest bardzo rozległe...

CHILE

(Republika Chile)

Stolica: Santiago
Waluta: peso chilijskie (CLP);
Język urzędowy: hiszpański

 

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały w celu podjęcia pracy lub nauki. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Opłata lotniskowa przy lotach międzynarodowych wynosi 30 USD.

 

PRZEPISY CELNE. Do Chile można wwieźć gotówkę do 10 tys. USD. Większe sumy należy zadeklarować.

Rygorystyczne przepisy fitosanitarne zakazują przywozu do Chile artykułów spożywczych w stanie surowym oraz nasion i roślin.

Bezwzględnie zaleca się wpisywanie do deklaracji sanitarnej wszelkich przewożonych przez turystę produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Przy wjeździe do Chile bagaże są prześwietlane, w przypadku znalezienia zabronionych produktów, które nie zostały zadeklarowane, nakładane są bardzo wysokie kary, bez możliwości apelacji.

Zwolnieniu od opłat celnych podlega bagaż osobisty i rzeczy osobistego użytku (aparaty fotograficzne, kamery etc.). Bez opłat celnych można też wwieźć do 400 szt. papierosów i 2,5 l napojów alkoholowych. Należy zadeklarować rzeczy osobiste o znacznej wartości (np. profesjonalny sprzęt elektroniczny). Nie ma ograniczeń dotyczących wymiany pieniędzy. W Chile nie istnieje procedura zwrotu podatku VAT obcokrajowcom.

 

PRZEPISY PRAWNE. Surowo zwalczana jest przestępczość narkotykowa. Przemyt środków odurzających podlega karze od 5 do 15 lat pozbawienia wolności. W sprawach, w których w grę wchodzą większe ilości narkotyków, stroną oskarżającą w procesie jest także Rada Obrony Państwa jako organ strzegący interesów kraju.

 

MELDUNEK. Obowiązek meldowania cudzoziemców spoczywa na osobach udzielających gościny lub na administracji hoteli, w których zatrzymują się turyści.


UBEZPIECZENIE. Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane wybiórczo, zależnie od rodzaju udzielonej usługi medycznej: uznawane są w przypadku leczenia szpitalnego, nie są uznawane w przypadku leczenia ambulatoryjnego lub udzielenia pomocy doraźnej (pogotowie).


SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak szczepienie przeciw durowi brzusznemu, błonnicy z tężcem, wściekliźnie oraz żółltaczce A i B, którą zagrożenie występuje zwłaszcza w okresie letnim. Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, unikać spożywania surowych warzyw lub dezynfekować je specjalnymi płynami. Co roku na terenach wiejskich odnotowuje się przypadki zarażenia wirusem Hanta, przenoszonym przez myszy polne, który powoduje wysoką gorączkę i ciężką niewydolność układu oddechowego (objawy przypominają grypę; ok. 30 proc. zachorowań kończy się śmiercią). Aby nie zarazić się wirusem, należy szczególnie dbać o higienę podczas biwakowania, zwłaszcza w południowych regionach Chile. Zaleca się używanie kremów z wysokim filtrem ze względu na silne promieniowanie UV.
Prywatna opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 USD, specjalistycznej – 100 USD, doby pobytu w szpitalu ok. 350–400 USD. Płatności dokonuje się z góry gotówką, czekiem lub kartą. Wyłącznie w szczególnych przypadkach możliwe jest przyjęcie w ośrodkach społecznej służby zdrowia; opłata za dobę wynosi ok. 90 USD.


INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Od kierowców wymagane jest posiadanie krajowego i międzynarodowego prawa jazdy, wystawionego przez uprawnioną instytucję polską.

 

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń.

Autostrada panamerykańska jest podstawą transportu drogowego Chile. Ponadto nowoczesne autostrady łączą główne ośrodki miejskie z portami, np. Santiago – San Antonio, Santiago – Valparaiso i Viña del Mar. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne linie autobusowe. Chile ma także dobrze rozwiniętą sieć lotnisk krajowych z których najważniejszym jest Arturo Merino Benitez w Santiago. Lotniska regionalne to Arica, Antofagasta, Concepción, Puerto Montt, Iquique, Calama, Punta Arenas, Temuco, Copiapó, Osorno i La Serena.

Kolejowy transport pasażerski ma nieznaczną rangę, obsługuje trasy łączące Santiago z miastami na południu kraju oraz kilka połączeń regionalnych, również na południu kraju.

 

BEZPIECZEŃSTWO. Chile jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Ameryce Łacińskiej.(Jednakże notuje się wzrost przestępczości pospolitej, szczególnie w Santiago, Valparaíso i innych ośrodkach turystycznych.). Kradzieże pieniędzy, dokumentów, przede wszystkim paszportów i innych cenniejszych przedmiotów – zdarzają się we wszystkich miejscach uczęszczanych przez turystów – zwłaszcza w metrze, na dworcach autobusowych i w autobusach dalekobieżnych.


ŚWIĘTA. Dni wolne od pracy: Nowy Rok, Wielki Piątek– –Wielkanoc, 1 maja, 21 maja – rocznica bitwy pod Iquique, 29 czerwca – Św. Piotra i Pawła, 16 lipca - Matki Boskiej z Karmelu, 15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP, 18 września – Święto Niepodległości, 19 września – Święto Armii, 12 października – Dzień Odkrycia Ameryki, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 8 grudnia – Niepokalane Poczęcie NMP, 25 grudnia – Boże Narodzenie.


PRZYDATNE INFORMACJE:

• Niektóre firmy turystyczne przyjmują płatność w dolarach amerykańskich.
W powszechnym użyciu są czeki oraz karty kredytowe i debetowe.
• Godziny pracy biur: – od poniedziałku do piątku 9.00–13.00 i 14.00–18.00; banki – od poniedziałku do piątku 9.00–14.00; poczty – od poniedziałku do piątku 8.00–18.00, w soboty 9.00-13.00. Supermarkety czynne są od poniedziałku do niedzieli 8.00–22.30, centra handlowe – od poniedziałku do niedzieli 11.00–21.00.

• różnica czasu: czas letni w Polsce - 6 godzin, czas zimowy w Polsce - 4 godziny

• numer kierunkowy kraju 00 56

Znaleziono 1 pasujących wyników.
Wyniki zostały podzielone na kategorie.

Wybierz wiersz z nazwą interesującej Cię kategorii, aby zobaczyć wyniki wyszukiwania. Ponowne kliknięcie w ten wiersz anuluje przeglądanie wyników.

Katalog lotnisk

Dzięki współpracy z firmą WhyNotTravel sp. z o. o. sp. k., która jest Akredytowanym Agentem IATA, możemy zapewnić Państwu gwarancję usługi na najwyższym poziomie. Oferujemy sprzedaż biletów lotniczych, rezerwacje hoteli oraz ubezpieczenia podróży.

Why Not Fly IATA