Wyszukiwarka biletów lotniczych

Przygotowanie do podróży

Wybrzeże Czarnogóry - garść inspiracji

Czarnogóra niemal w całości pokryta jest górami. Wybrzeże kraju leży nad pięknym Morzem Adriatyckim i ma długość niemal 300 km. Liczba mieszkańców w większych miastach Czarnogóry nie jest duża. Dla przykładu, w stolicy państwa, tj. Podgoricy, mieszka zaledwie 137 tysięcy osób. Zapraszamy Was na krótką, ale piękną podróż wybrzeżem Czarnogóry.

1. Ulcinj

Miasto najdalej wysunięte na południe Czarnogóry tuż przy granicy z Albanią. Jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów w kraju. W mieście znajdują się piaszczyste plaże. W centrum niedaleko Starego Gradu zlokalizowana jest plaża miejska o długość 700 m.


Ulcinj

Odwiedzając Ulcinj trzeba koniecznie wybrać się na piaszczystą plażę Velika plaža (Wielka plaża). Jest to najdłuższa plaża na Bałkanach i liczy 13 km.
Obowiązkowym punktem wycieczki jest spacer uliczkami Starego Miasta liczącego ponad 2000 lat. Panuje tam niepowtarzalna atmosfera stworzona w dużej mierze przez kulturę albańską i wszechobecną wieloetniczność. W mieście można podziwiać liczne meczety.


Wielka Plaża w Ulcinj

2. Stari Bar

Bar to ważny ośrodek komunikacyjny i największy port morski w Czarnogórze. Niedaleko centrum na malowniczym wzgórzu znajduje się Stari Bar otoczony murami, które podobnie jak większość miast w tym kraju ucierpiało wskutek trzęsienia ziemi w 1979 r. Miasto jest bardzo atrakcyjne turystycznie, jednak zrujnowana starówka wciąż wymaga pracy, która przywróciłaby jego dawną świetność. 

3. Budva

Miasto leży w samym środku Czarnogóry. Odgrodzone jest od wybrzeża wspaniałymi górami. Będąc w Budvie należy wybrać się do Starego Miasta, które położone jest na cyplu. Stari Grad bardzo ucierpiał podczas trzęsienia ziemi w roku 1979. Na starówce znajduje się Cytadela, która jest częścią murów miejskich. W środku mieści się galeria ze starymi fotografiami miasta. Ponadto w tej części miasta znajdują się cerkwie i kościoły oraz Konkatedra św. Jana Chrzciciela - największa świątynia w Budvie.


Plaża w okolicach Budvy


Budva - Stary Grad

Kilkanaście kilometrów na południowy wschód od Budvy znajduje się wyspa Sventi Stefan. Jest to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Czarnogórze.


Sweti Stefan - okolice Budvy

4. Kotor

Miasto portowe leżące w południowo-zachodniej części Czarnogóry nad Zatoką Kotorską (zwaną Boką Kotorską). Otoczone z trzech stron masywami górskimi: Lovćen, Vrmac i Dobrota. Kotor jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo-wschodniej Europie. Znajduje się w nim wiele zabytków, które warto zobaczyć. Godnym uwagi jest Stare Miasto otoczone murami miejskimi o długości 4,5 m. Na Samotnym Wzgórzu znajduje się twierdza św. Jana (260 m. n.p.m.). Będąc w Kotorze warto przejść się wzdłuż pięknych, krętych uliczek starego miasta, z których rozciąga się widok na okazałe góry.

W 1979 r. było tu trzęsienie ziemi, które dokonało wielu zniszczeń.

5. Perast

Niewielkie miasteczko leży u podnóża malowniczej góry Kason (873 m), naprzeciwko cieśniny Verige. Zostało poważnie zniszczone przez trzęsienie ziemi, które nawiedziło wybrzeże Czarnogóry w 1979 r. W zatoce znajdują się dwie wysepki: Wyspa św. Jerzego oraz jako jedyna sztucznie utworzona w Czarnogórze Wyspa Matki Boskiej na Skale, na której znajduje się barokowy kościół.


Perast

Perast wraz z Kotorem i bliskimi miejscowościami po trzęsieniu ziemi został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część tzw. Przyrodniczego i Kulturowo-Historycznego Regionu Kotoru.

zdjęcia: Paulina Kapusta

lista artykułów