Wyszukiwarka biletów lotniczych

Przygotowanie do podróży

Tajemnice gwiazdek hotelowych

 

Każdy z nas ma inne oczekiwania w kwestii doboru pokoju hotelowego. Wyższy standard czy dodatkowe udogodnienia wiążą się ze wzrostem ceny. Przed planowaną podróżą warto zastanowić się, jakiej klasy obiekt będzie dla nas najodpowiedniejszy.

 

Kto przyznaje gwiazdkę?

 

W Polsce o przyporządkowaniu hotelu do danej kategorii decyduje marszałek województwa. Ustanawia on również specjalną komisję złożoną z ekspertów w dziedzinie hotelarstwa oraz innych biegłych.

 

Według polskich regulacji hotel musi posiadać co najmniej 10 pokoi (większość z nich jedno- i dwuosobowych) oraz oferować klientom szeroki zakres usług. Obiekty te klasyfikuje się według ustalonych norm.


Gwiazdka gwiazdce nierówna

 

Jedna gwiazdka, czyli najniższy standard – w pokoju muszą znajdować się łóżko, szafa, szafka nocna i umywalka. Możliwość korzystania ze wspólnej łazienki na zewnątrz.


źródło: http://www.freedigitalphotos.net

 

 

Dwie gwiazdki oznaczają pokój z łazienką, telefonem, telewizorem, śniadaniem wliczonym w cenę noclegu, dwukrotną w ciągu tygodnia zmianą pościeli. Pokoje mają być zamykane na klucz. Hotel musi posiadać niewielką restaurację i salę spotkań.

 

Trzy gwiazdki to większe pokoje z łazienkami, klimatyzacją, telefonem, płatną telewizją, mają być wyciszone, zamykane na kartę. W standardzie pozostaje codzienne sprzątane z wymianą pościeli i ręczników. W hotelu musi się znajdować siłownia, centrum odnowy, dobra restauracja i dwie sale konferencyjne przeznaczone do szkoleń.

 

Cztery gwiazdki – to standard pomieszczeń i obsługa na jeszcze wyższym poziomie. Pokoje mają być wyciszone, z dostępem do internetu, a szyby dźwiękoszczelne. Dodatkowo hotel musi posiadać własne centrum biznesowe, dużą ilość sal konferencyjnych, bar, dwie restauracje, klub nocny, centrum odnowy, siłownię. Może mieć też basen. Obiekt powinien znajdować się w centrum miasta.

źródło: http://www.freedigitalphotos.net

 

 

Hotel pięciogwiazdkowy nieznacznie przewyższa czterogwiazdkowy, musi być usytuowany w centrum miasta, przy ośrodkach biznesowych. Do dyspozycji gości powinno pozostawać profesjonalne centrum biznesowe z sekretarką. Wnętrze hotelu musi być wyposażone w najnowocześniejsze zabezpieczenia.

 

Bezwzględne wymagania dla hotelu o najniższym standardzie to stały dostęp do zimnej i ciepłej wody, ogrzewane pomieszczenia, telefon i faks w recepcji. Pracownik recepcji ma znać co najmniej jeden język obcy i mieć przynajmniej średnie wykształcenie. W każdym kraju taka sama ilość gwiazdek oznacza zupełnie co innego, nie istnieją w tej kwestii jednolite regulacje. Na przykład w Polsce i Niemczech maksymalna ilość nadawanych gwiazdek to 5. Francja swoje hotele oznacza w skali od 1 do 4. Tylko jeden obiekt na całym świecie, znajdujący się w Dubaju, posiada aż 7 gwiazdek.

 

Hotel czy nie hotel?

 

Generalnie hotele w zależności od położenia i targetu dzielą się na: turystyczne (ekonomiczne), klasy średniej oraz luksusowe.

 

Obiekty turystyczne oferują czystość i wygodę, jednakże bez luksusów. Z posiłków najczęściej zapewniane jest tylko śniadanie. Atutem jest niska cena zakwaterowania.

 

Hotele średniej klasy przeznaczone są dla turystów, rodzin z dziećmi, osób odbywających podróż służbową. Każdy pokój wyposażony jest w łazienkę wraz z węzłem sanitarnym. Goście korzystają z pełnej oferty posiłków. Na miejscu znajduje się restauracja i bar oraz wielofunkcyjne sale przeznaczone do organizacji imprez. Klienci dodatkowo mogą mieć dostęp do różnych form rekreacji lub odnowy biologicznej.

 

Najbardziej zróżnicowany pozostaje asortyment hoteli luksusowych. W centrach miast znajdują się hotele miejskie (biznesowe), a tak zwane tranzytowe - usytuowane są przy drogach. Hotele kongresowe również powinny być położone w miastach, zapewniać wysoki standard i pełną obsługę gastronomiczną. Dla gości przygotowano sale wielofunkcyjne z zapleczem audio-video. Na ich terenie istnieje możliwość organizacji wszelkiego rodzaju konferencji czy korzystanie z odnowy biologicznej.

źródło: http://www.freedigitalphotos.net

 

 

W miejscach o wysokich walorach turystycznych położone są hotele wypoczynkowe (turystyczne). Do dyspozycji gości oddawane są: wypożyczalnia sprzętu i centrum odnowy biologicznej. Obiekty ta przeznaczone są głównie dla grup zorganizowanych lub turystów indywidualnych zarówno do rekreacji, jak i uprawiania sportu. W pobliżu miejsc, gdzie występują wody termalne lub mineralne, o dobrym mikroklimacie znajdziemy hotele SPA, oferujące dodatkowo szeroki pakiet odnowy biologicznej. Miasta przyciągające turystów zazwyczaj posiadają dużą ilość hoteli typu apartamentowego. Często w ogóle brak w nich restauracji, ale za to do dyspozycji gości jest kuchnia. Liczba personelu w takich obiektach jest mocno ograniczona. W przypadku dłuższego pobytu można zazwyczaj uzyskać zniżki.

lista artykułów