Wyszukiwarka biletów lotniczych

Przygotowanie do podróży

Co zabrać do bagażu podręcznego - nowe przepisy


Od 31 stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące przewozu płynów w bagażu kabinowym. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał ponadto oświadczenie, w którym w sposób szczegółowy wymienia przedmioty, które można ze sobą zabrać na pokład samolotu oraz te, które mogą być przewożone tylko w bagażu rejestrowanym.

 

Płyny, żele i aerozole

Pasażerom zezwala się na przewożenie płynów, żeli i aerozoli z założeniem, że są one umieszczone w pojemnikach o objętości 100ml/100g lub mniejszych i wszystkie one znajdują się w jednej, przezroczystej i zamykanej torebce plastikowej o objętości nie przekraczającej jednego litra. Jeden pasażer może przenieść jedną torebkę.
Dozwolone jest wnoszenie na pokład samolotów jedzenia dla niemowląt w tym min.: mleka w proszku, mleka płynnego, wody i soków owocowych w ilościach przeznaczonych do spożycia w trakcie podróży.
Warto pamiętać o jednym: jeżeli pojemnik nie posiada fabrycznego oznaczenia pojemności, może być potraktowany jako przekraczający 100ml i nie dopuszczony do wniesienia na pokład.

 

Leki

Leki w płynie można przewozić w bagażu kabinowym, jednak pod jednym warunkiem: że są one niezbędne dla pasażera na czas podróży. Może się zdarzyć, że zostaniemy poproszeni przez operatora kontroli bezpieczeństwa o potwierdzenie autentyczności danego lekarstwa. Co ważne, medykamenty nie muszą być umieszczone w plastikowej torbie.
 

 

źródło: http://www.ulc.gov.pl/pl/

 

Żywność
 

Jest część produktów, które można przewozić w bagażu kabinowym. Należą do nich produkty w stanie stałym: czekolada, kanapki, warzywa i owoce. Żywność płynna, tj. jogurty, kremy, dżemy i galaretki podlega ograniczeniom objętości 100 ml, a pojemniki te muszą się mieścić w 1-litrowej plastikowej torebce.
Dla wszystkich tych, którzy planują zabrać wraz z żywnością przybory kuchenne, tj. noże i wszelkie ostro zakończone przedmioty, ważna informacja: można je przewozić tylko w bagażu rejestrowanym.
Przed podróżą zawsze warto sprawdzić w liniach lotniczych obowiązujące uregulowania dotyczące przewozu płynów, żywności czy leków, gdyż w wielu krajach ograniczenia w zakresie przewozu tego typu przedmiotów różnią się między sobą.

 

Sprzęt elektroniczny oraz odzież wierzchnia

Zarówno odzież wierzchnia, jak i sprzęt elektroniczny (laptopy, kamery) muszą być zawsze przed podróżą skontrolowane jako oddzielna sztuka bagażu. Mając ten fakt na uwadze zawsze warto, zbliżając się do punktu kontroli bezpieczeństwa, wyjąć elektronikę z bagażu kabinowego i przekazać ją oddzielnie do kontroli. Identycznie należy postąpić z odzieżą wierzchnią, jaką mamy na sobie (kurtki, płaszcze, marynarki).

 

lista artykułów