Wyszukiwarka biletów lotniczych

Przygotowanie do podróży

Zagraniczne wakacje z małym dzieckiem

Zagraniczny wyjazd w towarzystwie najmłodszych członków rodziny zawsze wiąże się z szeregiem ograniczeń. Kluczową sprawę stanowi z pewnością bezpieczeństwo najmłodszych w miejscu destynacji. Należy ponadto przemyśleć wszelkie potencjalne zagrożenia dla zdrowia, wreszcie zaplanować wyjazd tak, żeby łączył się również z wygodą dorosłych - oni też przecież pragną odpocząć.

Gdzie wyjechać?

Wybierajmy miejsca, gdzie maluch zetknie się z podobną florą bakteryjną i nie będzie cierpieć z powodu dolegliwości przewodu pokarmowego. Popularnymi kierunkami, które proponuje się rodzinom z dziećmi są miejsca w Europie – Grecja, Włochy czy Hiszpania. Niezłym krajem na wypady z najmłodszymi ze względu na niewielką odległość od Polski, stosunkowo dobry klimat oraz dużą ilość przystosowanych dla maluchów basenów termalnych mogą okazać się Węgry.

Wypoczynek w Egipcie, Turcji, Maroku czy Tunezji może się wiązać z pewnym ryzykiem. W takich miejscach lepiej decydować się na zakwaterowanie w hotelach o wyższym standardzie. Nawet luksusowy kurort nie stanowi jednak gwarancji bezpieczeństwa, jeżeli nie będziemy pamiętać o podstawowych zasadach profilaktyki. Nigdy więc nie pozwalajmy maluchom spożywać wody innej niż butelkowana (zastosujmy ją też do mycia zębów). Unikajmy podawania nieprzetworzonych warzyw i owoców oraz lodu.

 


źródło: Image courtesy of David Castillo Dominici at FreeDigitalPhotos.net

 


W podróż z dziećmi zdecydowanie lepiej będzie wybrać się samolotem. Powinna być ona raczej krótka (nie więcej niż 3 godziny lotu). Przemieszczając się samochodem na dłuższych dystansach zadbajmy o wygodne miejsce dla pociech (najlepiej ocienione). Częste przestoje w podróży pozwolą najmłodszym skorzystać z toalety, zjeść posiłek czy zażyć odpowiedniej dla wieku dawki ruchu. Przerwy takie muszą być zaplanowane o wiele częściej, niż w przypadku samych dorosłych podróżników.

Na co warto zwrócić uwagę?

Z pewnością wszystkie dzieci lubią plażę i kąpiele, niemniej jednak okres tak zwanego wysokiego sezonu w krajach tropikalnych będzie dla nich raczej zdecydowaną udręką. Plaże są wówczas ponad miarę zatłoczone, a temperatury ciężkie do zniesienia nawet dla dorosłego turysty. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zaplanować pobyt na koniec maja, czerwiec lub początek jesieni – wrzesień lub nawet październik. Dobrym pomysłem wydaje się weryfikacja hotelu, w którym mamy zamiar się zatrzymać pod kątem atrakcji proponowanych dla najmłodszych. Większość placówek przeznaczonych dla rodzin z dziećmi posiada bogaty wachlarz animacji. Jednak nie zawsze jest to opcja dostępna poza sezonem.


źródło: Image courtesy of David Castillo Dominici at FreeDigitalPhotos.net

 


Dobrze zwrócić uwagę, czy miejsca wybrane na wypoczynek są bezpieczne dla milusińskich. Najodpowiedniejsze będą plaże rozległe, czyste, z dużym pasem płytkiej wody. Najlepiej, by w okolicach hotelu znajdowało się ich kilka, gdyż skazanie się wyłącznie na kąpielisko hotelowe może okazać się dość uciążliwe. Nawet szerokie i piaszczyste miejsce nie jest wystarczającą gwarancją, że wybrana przez nas strefa nadaje się dla dzieci. Woda przy wejściu nie może być w żadnym wypadku głęboka.

Upewnijmy się, czy w wybranym przez nas miejscu nie zetkniemy się z komarami. Nie są one co prawda widoczne na zdjęciach folderów, ale ich obecność może okazać się niezwykle uciążliwa.

Wiele turystycznych miejscowości zapewnia rozrywkę w postaci nadmorskiego zoo, gdzie można podziwiać morską florę i faunę, pokazy delfinów, orek czy fok. Warto wybrać się tam z dziećmi. Z pewnością także i dla dorosłych członków rodziny będzie to dobra zabawa.


źródło: Image courtesy of David Castillo Dominici at FreeDigitalPhotos.net

 


A może aquapark?

Niemałą atrakcją dla najmłodszych mogą okazać się aquaparki czy parki rozrywki, których w Europie nie brakuje. Stanowią one destynację chętnie wybieraną przez rodziców. Można je dobrać pod kątem oferowanych rozrywek według preferencji każdej grupy wiekowej. Większość z tych miejsc leży relatywnie niedaleko Polski.

Francja:

Disneyland pod Paryżem - dobra opcja jako wypad na weekend. Wybór atrakcji weryfikujemy pod kątem wieku i wytrzymałości psychicznej pociech.

Asterix Park – znajduje się również niedaleko Paryża. Uwaga na rollercoastery – u nieodpornych mogą spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu błędnika.

Niemcy:

aquapark Tropical Islands (a w nim plaża Morza Tropikalnego, las tropikalny i strefa saun).

Europa Park

Hansa Park

Dania:

Legoland

Holandia:

Efteling Park – w okolicach Kaatsheuvel. Zachwyci najmłodszych członków rodziny światem duszków, wróżek i krasnoludków.

Podróżując z bardzo małymi dziećmi najlepiej unikać kempingów. Zdecydowanie najodpowiedniejszą opcją będzie hotel lub apartament (w drugim przypadku plusem okaże się posiadanie własnego aneksu kuchennego). Luksusowe hotele natomiast przewidują opcję wynajęcie opiekunki do dziecka.

Lepiej chyba nie korzystać z opcji „last minute”, gdyż wyjazd z dziećmi wymaga dłuższych przemyśleń i przygotowań. Nie od rzeczy wydaje się wcześniejsze sprawdzenie reklamowanego przez biuro podróży hotelu. Reklama nie zawsze jest zbieżna z rzeczywistością. Rzetelnych informacji o obiekcie udzielą z pewnością byli klienci. W internecie łatwo znaleźć miejsca, gdzie dzielą się oni opiniami na ten temat. Wcześniejsze zapoznanie się z nimi pozwoli uniknąć wielu rozczarowań i kłopotów.


źródło: Image courtesy of David Castillo Dominici at FreeDigitalPhotos.net

 


Jakie dokumenty ze sobą zabrać?

Odpowiednio wcześniej należy zadbać o wszystkie potrzebne dokumenty. Wyrobienie dowodu osobistego lub paszportu zajmuje trochę czasu. Dowód osobisty umożliwia przekraczanie granic w obrębie państw Unii Europejskiej. Jeśli dziecko ma przebywać za granicą pod opieką innej osoby niż rodzice (np. dziadka czy babci), konieczna będzie pisemna zgoda opiekunów prawnych na wyjazd – najlepiej sporządzona przez notariusza.

Wymagane będzie też wcześniejsze wystąpienie o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawaną przez wybrane oddziały NFZ. Najlepiej wykupić także dodatkowe, prywatne ubezpieczenie, gdyż NFZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia za granicą. Szczegóły na temat przepisów w kraju destynacji są udostępnione na miejscu w placówkach NFZ, zajmujących się wydawaniem EKUZ.

 

lista artykułów