Wyszukiwarka biletów lotniczych

Przygotowanie do podróży

Podróżowanie samolotem w ciąży

 

Przed podróżą

Powszechnie wiadomo, że ciąża nie jest chorobą, a jedynie odmiennym stanem fizjologicznym. W dzisiejszych czasach, gdy samolot stał się bardzo popularnym środkiem lokomocji, coraz więcej przyszłych mam wybiera ten właśnie sposób podróżowania. Niejednokrotnie jest to spowodowane obowiązkami zawodowymi, prywatną sytuacją kobiety wymagającą przemieszczania się lub po prostu chęcią spędzenia wakacji w dalekim kraju. Planując podróż samolotem należy koniecznie zapoznać się z regulacjami linii lotniczych dotyczącymi zasad podróżowania obowiązujących ciężarne. Bezwzględnie trzeba zasięgnąć rady lekarza prowadzącego ciążę. Istnieje też wiele prostych zaleceń dla podróżujących w odmiennym stanie zwiększających komfort i bezpieczeństwo.

 

 

Kiedy latać?

Najbardziej optymalnym okresem na lot dla przyszłej mamy jest drugi trymestr – do 26 tygodnia ciąży. Wiąże się to z najmniejszą ilością zagrożeń, jakie w tym czasie mogą wystąpić. W początkowym okresie ciąży istnieje co prawda ryzyko poronienia, lecz w przypadku, gdy kobieta dobrze się czuje, a jej lekarz zezwala na podróż, zagrożenie jest doprawdy minimalne. Najmniej sprzyjającym czasem na wyjazd jest trzeci trymestr ciąży. Większość linii lotniczych nie zaleca latania kobietom po 34-36 tygodniu ciąży. U niektórych przewoźników jest to wręcz zabronione (takie obostrzenia dominują w tanich liniach), inni niejednokrotnie wymagają odpowiednich zaświadczeń już po 28 tygodniu ciąży. Najczęściej musi być ono wydane przez lekarza prowadzącego na krótko przed wylotem (od 24 h do trzech dób). W zależności od wybieranych linii nie zaszkodzi zaopatrzyć się w wersję anglojęzyczną takiego dokumentu. Przepisy regulujące kwestie dotyczące pań będących w odmiennym stanie różnią się między sobą w zależności od przewoźnika. Informacji na ten temat trzeba szukać tuż przed podróżą. W przypadku LOT-u po 32 tygodniu ciąży obowiązuje formularz MEDIF, który należy wypełnić i wysłać do przewoźnika 2 doby przed planowanym lotem. Zawiera on poufne informacje na temat stanu zdrowia pasażerki.

 

Absolutnym przeciwwskazaniem do podróży jest ciąża mnoga lub zagrożona, a także ryzyko przedwczesnego porodu. Lot wykluczają ponadto wcześniej przebyte poronienia oraz wszelkie schorzenia układu krwionośnego.

 

Komfort mamy i dziecka

Aby lot upłynął przyszłej mamie komfortowo, ciężarna powinna ubrać się wygodnie, zadbać o odpowiednie obuwie i unikać uciskających nogi elastycznych rajstop. Aby zadbać o lepsze krążenie w kończynach dolnych, zalecane jest wykonywanie nieskomplikowanych ćwiczeń (poruszanie stopami, napinanie łydek). Dobrze jest co pół godziny wstać i odbyć, oczywiście w miarę możliwości, krótki spacer. Generalnie zalecana jest częsta zmiana pozycji. Pasy bezpieczeństwa należy zapinać pod brzuchem. Wybierając siedzenie należy pamiętać, że najwięcej miejsca dla nóg zapewniają te znajdujące się z przodu i z tyłu samolotu, natomiast na skrzydle najmniej trzęsie. Podczas lotu zalecane jest spożywanie dużej ilości płynów (lecz nie kawy). Należy pamiętać również o tym, aby zabrać ze sobą leki - na wypadek ewentualnych mdłości.

 

 

W przypadku podróży zagranicznej niezbędna jest karta NFZ wydawana osobie ubezpieczonej na okres pobytu poza krajem ojczystym. Zapewnia ona dostęp do opieki lekarskiej w tym czasie. Przyszła mama powinna mieć zawsze ze sobą kartę ciąży wraz z aktualnymi wynikami badań. Przed wyjazdem do niektórych krajów należy zasięgnąć porady lekarza i zaopatrzyć się w leki na choroby tropikalne. Należy pamiętać, że załoga samolotu nie posiada uprawnień do podawania medykamentów ani robienia zastrzyków, może udzielić wyłącznie pierwszej pomocy.

 

 

lista artykułów