Wyszukiwarka biletów lotniczych

Przygotowanie do podróży

Jak dobrze spakować się w daleką podróż

 

Przed planowaną podróżą czeka nas przygotowanie odpowiedniego bagażu. Optymalną organizację tego punktu programu umożliwi nam dokładne określenie naszych potrzeb w miejscu przeznaczenia. Będą one różne w zależności od celu naszej podróży. Ważnym czynnikiem determinującym takie plany jest również pogoda.

 

Bagaż powinien być przede wszystkim zgodny z wymaganiami przewoźnika. Sumienne dostosowanie się do zalecanych wymiarów i ograniczeń wagowych pozwoli uniknąć nam ewentualnych nieprzyjemności i zamieszania na lotnisku. Dobrze byłoby odpowiednio wcześniej przemyśleć i przygotować listę potrzebnych rzeczy. Wyjęcie ich z szaf i ułożenie w widocznym miejscu pozwoli nam na ocenę, czy faktycznie wszystkie przedmioty są nam niezbędne i zmieszczą się w walizce.

 

Mały bagaż oznacza większą mobilność i zmniejszenie kosztów eskapady, gdyż unikniemy opłat za bagaż rejestrowany. Nie zawsze jednak możemy ograniczyć się do niewielkiej ilości rzeczy. W małą walizkę łatwo spakować się biznesmenowi, udającemu się na dwudniową konferencję czy osobie przemieszczającej się pomiędzy dwoma miejscami zamieszkania (co jest częste w obecnych czasach). Nie uda się to natomiast podróżnikowi, udającemu się do kraju słabo rozwiniętego, gdzie dokupienie niektórych rzeczy będzie po prostu niemożliwe. Podobnie w przypadku, gdy w miejscu przeznaczenia ceny są o wiele wyższe niż w państwie, z którego wylatujemy. Sensowne przygotowanie ekwipunku uwarunkujmy również tym, czy wybieramy się do kraju, gdzie będzie można korzystać z wszelkich zalet cywilizacji, czy też w środek dżungli.

 

 

Należy bezwzględnie wziąć pod uwagę fakt, że stosunkowo często zdarzają się przypadki zaginięcia bagażu bądź opóźnienia w jego dostarczeniu, szczególnie podczas lotu z przesiadkami. Przygotowując się na taką ewentualność wystarczy zabrać do bagażu podręcznego zapas rzeczy niezbędnych podczas pierwszych 2-3 dni pobytu. Szczególnie ważne jest to w przypadku podróżowania z małym dzieckiem.

 

Zdefiniowanie wszelkich możliwych okoliczności towarzyszących naszemu wyjazdowi, pozwoli nam na przygotowanie tematycznych kompozycji ubrań. Najlepiej, gdy będą one odporne na zgniecenia, łatwe do prania i możliwie szybko schnące. Obuwie, które zabieramy, musi być wygodne, najlepiej noszone już wcześniej. Wyprawa do krajów tropikalnych oznacza konieczność zabrania lekkiego nakrycia głowy dla ochrony przed słońcem. Pakując rzeczy do walizki pamiętajmy, że cięższe układamy na spodzie, a lżejsze na jej wierzchu. Wolną przestrzeń pomiędzy przedmiotami zagospodarujmy niewielkimi częściami garderoby.

 

Z pewnością u celu podróży będziemy musieli korzystać z prądu. Ponieważ ma on w wielu krajach inne napięcie, przyda się nam adapter (tak zwana przejściówka), natomiast życie w hotelu, gdzie ilość kontaktów bywa ograniczona, z pewnością ułatwi nam rozgałęźnik czy przedłużacz. Nie zapomnijmy o ładowarkach do urządzeń, które z sobą zabieramy. Gdy nie będziemy mieszkać w hotelu (gdzie takie przedmioty stanowią część wyposażenia), dobrym pomysłem może okazać się zabranie grzałki czy też suszarki do włosów.

 

Konieczne jest zabranie ze sobą zapasu leków, z których korzystamy na co dzień. W przypadku niektórych specyfików przydatnym bywa dokument od lekarza prowadzącego, potwierdzający konieczność ich zażywania. W ten sposób zapobiegniemy sytuacji, w której mogą nam zostać one odebrane na lotnisku. Trzeba pamiętać o przepisach dotyczących przewozu płynów w bagażu podręcznym. Podobnie postępujemy w przypadku kosmetyków. Najlepiej zabierać ze sobą specjalne zestawy małych opakowań produkowane na potrzeby podróżnych.

 

Drobne przedmioty trzeba zapakować do torebki lub plecaka. Powinny się w niej znaleźć nasze dokumenty, pieniądze, wszelkiego rodzaju karty, klucze, biżuteria. Miejmy z sobą chusteczki higieniczne i plastry. Nie zapomnijmy o okularach słonecznych oraz korygujących wzrok (jeśli takich używamy). Przydatny będzie długopis i notatnik. Konieczna jest mała butelka wody. Najlepsze do tego celu będą właśnie plecak lub torebka listonoszka, bo pozostawiają podróżującemu wolne ręce oraz utrudniają wyrwanie nam ich z rąk przez potencjalnego złodzieja.

 

Do torby podręcznej zapakujmy też zapas pożywienia potrzebny w dniu podróży, najlepiej niech będą to niewielkie porcje zapakowane w pojemniki jednorazowego użytku. Ponieważ czas oczekiwania lub samego lotu będzie nam się dłużyć, zawczasu pomyślmy o zabraniu ze sobą książki lub magazynu do czytania. Przydatne okażą się odtwarzacze mp3 lub mp4, tablet. Najmłodsi o wiele gorzej niż dorośli znoszą bezczynność - trzeba mieć to na uwadze podróżując z dziećmi. Wcześniejsze zaplanowanie ich wolnego czasu pozwoli nam wszystkim na większy komfort.

 

 

Bagaż musi być zgodny z normami ustalonymi przez naszego przewoźnika. Przed planowanym lotem trzeba się z nimi zapoznać. Walizki czy torby powinny być przede wszystkim mocne. W miarę możliwości lepiej zainwestujmy w uznane marki - będziemy cieszyć się nimi z pewnością dłużej, niż wyrobami niesprawdzonych producentów. Nasza podróż to najczęściej nie tylko sam lot, ale także dotarcie na lotnisko i przemieszczenie się z niego. Dlatego przy zakupie walizek kierujmy się własnym komfortem i wybierajmy raczej te, które posiadają kółka. Nie zabierajmy ze sobą zbyt wielu rzeczy – nie tylko unikniemy wówczas opłat za nadbagaż, ale również będziemy bardziej mobilni. Łatwiej nam też będzie upilnować nasz ekwipunek.

 

Walizki powinny posiadać specjalną przywieszkę z danymi pasażera (imię, nazwisko, numer telefonu, adres). Większe bezpieczeństwo naszym rzeczom zapewnią zamki cyfrowe i kłódki. Na lotniskach można skorzystać też z dobrowolnej, dodatkowej usługi foliowania bagażu – w Polsce kosztuje to około 25 zł za sztukę.

lista artykułów