Wyszukiwarka biletów lotniczych

Atrakcje turystyczne

Statua Wolności - symbol USA - Atrakcje turystyczne - dla podróżników - Why Not Fly
Statua Wolności - symbol USA...

Statua wolności – symbol USA

 

Ten monumentalny, neoklasycystyczny obiekt, został wzniesiony w Nowym Jorku w latach 1884–1886 według projektu Frédérica Auguste'a Bartholdiego, Gustawa Eiffla (konstrukcja) i Richarda Morrisa Hunta (postument). Pełna nazwa posągu to Wolność opromieniająca świat. Z angielskiego Liberty Enlightening the World, a z francuskiego, języka w którym nadano oryginalnie nazwę to La liberté éclairant le monde.

 

Jednak jak Statua Wolności trafiła z Francji do USA? Otóż jest to dar od narodu francuskiego, który za cel ma upamiętnienie przymierza Stanów Zjednoczonych i Francji w czasie wojny o niepodległość USA. Stąd też symbolika, znajdująca się na posągu. Kobieta trzymająca w prawej dłoni pochodnię, a w lewej tablicę na której umieszczona jest data uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone (JULY IV M DCCLXXVI - 4 lipca 1776). Koncepcja Statuy została zaczerpnięta z obrazu Eugène Delacroixa – Wolność wiodąca lud na barykady. Rysy twarzy kobiety, obecnej na obiekcie, zostały zaczerpnięte od matki autora posągu.

 

Pomnik powstał we Francji, a w 1884 roku przekazano go amerykańskiemu ambasadorowi w Paryżu. Aby przewieźć obiekt do USA rozebrano go na części i dopiero wtedy wysłano statkiem do Stanów Zjednoczonych. Następnie ponownie złożono konstrukcję. Oficjalne odsłonięcie Statuy Wolności nastąpiło 28 października 1886, a przewodniczył mu ówczesny prezydent USA Grover Cleveland .

 

Obecnie Statua Wolności uznana jest za narodowy pomnik USA, a w 1984 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

1 -1 100% 0%
lista artykułów
Dzięki współpracy z firmą WhyNotTravel sp. z o. o. sp. k., która jest Akredytowanym Agentem IATA, możemy zapewnić Państwu gwarancję usługi na najwyższym poziomie. Oferujemy sprzedaż biletów lotniczych, rezerwacje hoteli oraz ubezpieczenia podróży.

Why Not Fly IATA