Wyszukiwarka

Dowiedz się więcej o ...

Przydatne informacje...

Programy lojalnościowe

Niemal każda linia lotnicza oferuje program lojalnościowy dla swoich pasażerów, w którym zebrane mile czy też kilometry możemy wymienić na bilety w klasie biznes, nagrody czy bezpłatne noclegi.
Jeszcze niedawno zbieranie mil było proste i przejrzyste: liczba zdobytych punktów, tj. mil była zależna od pokonanego przez nas dystansu. Dziś wspomniane punkty możemy zdobywać również płacąc kartami kredytowymi za zakupione bilety, robiąc zakupy w sklepach zlokalizowanych na lotniskach, wynajmując samochód czy też korzystając z wybranych restauracji.

Pierwszą linią, która zaproponowała swoim pasażerom zbieranie mil wymienialnych na nagrody czy bilety była Texas International Airlines. Był to rok 1979. Następnym w kolejności było American Airlines będące obecnie największym lotniczym programem lojalnościowym.

Zebrane punkty można dziś wymieniać nie tylko na darmowe bilety czy standardowe programy. Przewoźnicy prześcigają się w pomysłowości. Proponują podróżnym m.in. „płacenie milami” w restauracji czy sklepie internetowym. Milami można zapłacić za lot symulatorem odrzutowca (w ramach programu Mileage Plus oferowanego przez United Airlines), jak również przekazać je na cele charytatywne. To nie koniec atrakcji: Finnair proponuje członkom programu Finnair Plus dostęp do sklepu Sony Music. Możliwym zatem staje się ściągnięcie ulubionej piosenki z sieci. Z kolei Etihad poszły o krok dalej i proponują członkom programu Etihad Guest wymianę punktów na gotówkę.

Jak zostać członkiem klubu?

Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem jest wejście na stronę programu i zarejestrowane się w nim. Dzięki otrzymanemu w ten sposób numerowi członka klubu możemy od teraz gromadzić mile na swoim koncie. Pamiętajmy jednak, aby przy każdorazowym zakupie biletu wprowadzić je w odpowiednie pole formularza rezerwacji czy też przekazać kasjerowi lotniczemu.
Co warte podkreślenia, w ramach jednego klubu możemy lecieć z różnymi przewoźnikami. A wszystko dzięki sojuszom lotniczym.

Korzyści z bycia członkiem klubu

Niewątpliwie jest ich wiele. Oto kilka naszym zdaniem najważniejszych:

  • bilet lotniczy
  • podniesienie standardu: np. możliwość podróżowania w klasie biznesowej za niższą cenę przejście z karty srebrnej na złotą
  • możliwość dokonywania zmian na bilecie takich jak termin, dane czy trasa przelotu
  • dodatkowy bagaż
  • nagrody rzeczowe
  • możliwość skorzystania z saloników business lounge (czyli luksusowych poczekalni z masą wygód, np. bezpłatnymi trunkami i przekąskami)
  • pierwszeństwo przy odprawie
  • zniżki przy wypożyczaniu samochodu, dokonywaniu rezerwacji hotelowej etc.