Wyszukiwarka biletów lotniczych

Ciekawe oblicze Świata

Pekin - największy port lotniczy na świecie
Pekin - największy port...

Pekin - największy port lotniczy na świecie

Już za pięć lat w stolicy Chin ma powstać nowy port lotniczy – Beijing Daxing Airport International. Lotnisko będzie w stanie odprawić 130 milionów pasażerów rocznie.

Obecnie działające w Pekinie lotnisko jest na drugim miejscu jako najbardziej ruchliwe lotnisko na świecie - wyprzedza go jedynie lotnisko w Atlancie w USA. Ruch lotniczy w Chinach rozwija się bardzo dynamicznie, stąd też wybudowany w 2008 roku nowy terminal, okazał się niewystarczający. Budynek terminalu to obecnie największy budynek na świecie, oddany w jednym etapie z powierzchnią 986 000 metrów kwadratowych.

Nowe przedsięwzięcie NACO będzie zajmowało powierzchnię 21 km kw., na co składać się będą pasy startowe, których będzie w sumie 8. Ze względu na swoje potężne rozmiary, do lotniska prowadzić będzie węzeł komunikacyjny. Dzięki temu z centrum miasta będzie się można dostać w niespełna 30 minut na nowe lotnisko. Pekińskie lotnisko znajdować się będzie na obrzeżach miasta i szacuje się, że będzie mogło obsłużyć ponad 130 milionów podróżnych rocznie, czyli o 23 miliony więcej niż lotniska Heathrow i JFK łącznie. Ponadto podczas projektowania nowego lotniska szczególną uwagę zwrócono na wybiegi, drogi kołowania i płyty postojowe, co w efekcie ma się przełożyć na zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO2.

O renomie wykonawcy lotniska, NACO świadczą imponujące dotychczasowe osiągnięcia firmy, skupiające aż 550 lotnisk o różnej wielkości, działających w 100 krajach.

Plan budowy nowego lotniska w Pekinie może posłużyć za przykład dla innych lotnisk na całym świecie, które potrzebują poważnej restrukturyzacji pod kątem gospodarki paliwowej, troski o środowisko naturalne i komfort pasażerów.

lista artykułów