Wyszukiwarka biletów lotniczych

Ciekawe oblicze Świata

Kim była królowa przestworzy? Amelia Earhart
Kim była królowa przestworzy?...

Kim była królowa przestworzy?

Z okazji 115 rocznicy urodzin Amelii Earhart Google postanowiło uhonorować ją w charakterystyczny dla siebie sposób- na stronie zamiast tradycyjnego logo pojawiła się grafika samolotu. Specjalnie przygotowany doodle mogliśmy oglądać w zeszłym tygodniu, teraz postanowiliśmy opisać tę niezwykłą postać. Kim była ta kobieta, która po tylu latach nie została zapomniana?

 

Amelia Mary Earhart przyszła na świat 24 lipca 1897 w Atchinson, stanie Kansas. Zarówno pierwsze jak i drugie imię, zgodnie z rodzinnym zwyczajem, odziedziczyla po dwóch babciach. Swoją fascynację lotnictwem odkryła podczas zwiedzania wystawy krajowej o tematyce lotniczej.


1920 to ważny moment w jej życiu. Wtedy po raz pierwszy wsiadła do samolotu i jeszcze jako pasażerka odbyła lot nad Long Beach w Kalifornii. 22 października 1922 roku odniosła znaczący sukces, ustanawiając rekord wysokości lotu dla kobiet- 4300 metrów. W przyszłości pobiła go jeszcze 13 razy.

Amelia Earhart była pierwszą kobietą, która dwukrotnie przeleciała nad Adriatykiem. Za pierwszym razem, 17 czerwca 1928 jedynie jako pasażer samolotu Fokker F.VIIb/3m. Jednak to wyczyn z 20 maja 1932 roku na stałe zapisał ją na kartach historii.Podjęła wtedy samotną wyprawę, startujący z wyspy u wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej - Nowej Funlandii i po 15 godzinach i 18 minutach oraz pokonaniu odległości 2026 mil wylądowała na pastwisku koło Londonderry w Irlandii Północnej. Od tej pory nazywana jest królowa przestworzy.

 

Mówiło się, że była "w czepku urodzona", gdyż przez całe życie dopisywało jej olbrzymie szczęście. Niestety, zabrakło go w 1937 roku, kiedy podczas próby okrążenia kuli ziemskiej wokół równika urwał się kontakt radiowy samolotem Lockheed L-10 Electra z Amelią Earhart na pokładzie. Do dzisiaj nie odnaleziono żadnych sladów zagionionej maszyny.

lista artykułów