Holandia

Holandia

  • Informacje

  • Opis

  • Galerie

  • Holandia  				 / Katalog państw  				 / Przydatne katalogi
    Holandia  				 / Katalog państw  				 / Przydatne katalogi

    Holandia – katalog państw – Why Not Fly

Kontynent: Europa

Stolica konstytucyjna: Amsterdam

Siedziba władz: Haga

Waluta: euro (EUR)

Język urzędowy: niderlandzki

Inne języki: angielski, niemiecki

WJAZD DO HOLANDII.

Polacy mają możliwość korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem, który uprawnia do wjazdu i pobytu na terenie tego państwa jest paszport lub dowód osobisty.

 

SANCJE CELNE I PRAWNE.

Na terytorium Holandii przeprowadzane są przez policję oraz służby celne kontrole  pojazdów i osób – legalność pobytu cudzoziemców, dokumenty czy bagaże.

Konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości, co dotyczy zarówno obywateli niderlandzkich, jak i cudzoziemców od 14. roku życia. Brak takiego dokumentu karane jest mandatem. W Holandii dozwolone jest posiadanie miękkich narkotyków, jednak tylko w niewielkich ilościach. Twarde narkotyki są na obszarze tego kraju całkowicie zabronione.

 

MELDUNEK.

W przypadku zatrzymania się na terenie Holandii dłużej niż 90 dni, koniecznością jest dopełnienie obowiązku meldunkowego. Wszelkie formalności podejmuje się we właściwym urzędzie gminy. Od cudzoziemców wymagane jest bardzo często okazanie paszportu, bez uwzględnienia dowodu osobistego.

 

SŁUŻBA ZDROWIA W HOLANDII I WYMAGANE SZCZEPIENIA.

W Holandii z powodu braku zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych nie są wymagane szczepienia ochronne. Na korzystanie z usług medycznych w podstawowym zakresie pozwala Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wskazane jest jednak wykupienie dodatkowych ubezpieczeń indywidualnych, które pokrywają koszty leczenia w szerszym zakresie. Bezpłatne zabiegi stomatologiczne dostępne są wyłącznie dla dzieci. Wszelkie leczenia specjalistyczne i szpitalne wymagają skierowania od lekarza rodzinnego. W wyjątkowych sytuacjach można zwracać się bezpośrednio do szpitala (nr tel. pogotowia – 112). Za koszty transportu sanitarnego na obszarze Holandii należy zapłacić. Cena wizyty u specjalisty wynosi od 40 EUR, natomiast dzienny pobyt w szpitalu może wynieść nawet do 450 RUR. Aby móc uzyskać zwrot kosztów medycznych, należy zachować oryginalne dowody zapłaty oraz rachunków.

Dokładne informacje o Europejskich Kartach Ubezpieczenia Zdrowotnego zamieszczone są na stronie internetowej NFZ: www.nfz.gov.pl.

 

DLA KIEROWCÓW.

Korzystanie z publicznych dróg oraz autostrad jest bezpłatne. Policja dokładnie kontroluje przestrzeganie dozwolonej prędkości, a jej przekroczenie grozi nawet konfiskatą samochodu. W Holandii prawo zawiera dokładnie sprecyzowany katalog wykroczeń drogowych oraz grożących za nie kar. Nie warto wdawać się zatem w dyskusję z policją drogową, bowiem może to jedynie pogorszyć sytuację. Odmowa zapłacenia mandatu grozi skierowaniem sprawy do sądu i zatrzymaniem pojazdu do momentu uregulowania wszelkich płatności.

Kierowcy muszą zwracać szczególną uwagę na rowerzystów posiadających na ścieżkach rowerowych bezwzględne pierwszeństwo. W mieście mogą pojawić się duże trudności ze znalezieniem miejsca do parkowania. Należy też pamiętać, że za parkowanie w czasie dnia należy zapłacić (opłaty w niektórych miejscach obowiązują również w nocy). Nie można odroczyć terminu płatności mandatu na okres dłuższy niż jeden dzień. Po tym czasie służy mają prawo odholować pojazd na policyjny parking.

 

BEZPIECZEŃSTWO.

W porównaniu do innych państw europejskich, zagrożenie przestępczością nie jest duże. Ostrożność należy jednak zachować w większych miastach, głównie na ulicach, centrach handlowych czy środkach komunikacji publicznej.  

 

Od 2010 roku wyspy Curaçao, Sint Maarten i Aruba to miejsca wchodzące w skład Królestwa Niderlandów, posiadające własne rządy. Natomiast wyspy Bonaire, Saba i Sint Eustatius są nadzwyczajnymi gminami, których mieszkańcy mają czynne i bierne prawo wyborcze do parlamentu w Hadze. Na wyspy można udać się wyłącznie za okazaniem ważnego i czytelnego paszportu. Pobyt do 3 miesięcy nie wymaga wizy, a Kar­ta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie ma tutaj zastosowania. Na wyspach akceptowane są dolary amerykańskie.

Holandia  				 / Katalog państw  				 / Przydatne katalogi

Amsterdam

lista krajów